Lake Nedir?

Lake adı verilen kırmızı kahverengi madde ile cilalanmış eşyadır. Lake ile cilalanacak ahşap veya madensel yüzey, iyice parlatılır, daha sonra cilalanacak yüzeye 20 defa lake sürülür. Her cilalanmadan sonra, cilanın kuruması beklenilir. Yüzeye yapılan lakeler farklı biçimlerde süslenir.

Lake Boya Nedir?

Çok parlak bir mobilya cilası olan lake renksiz veya renkli olabilir. Çin’de başlayan bu parlatma yöntemi, 1600 yılında Avrupa’da kullanılmaya başlandı. Birçok klasik ve antika mobilyada, hala eski ustalar tarafından uygulanan lake cila örnekleri gözükmektedir. Özellikle klasik mobilyalarda lakenin yeri doldurulamamıştır.

Neden Lake?

Lakenin pürüzsüz görünümü, eşsiz dokusu sıradan bir tahta parçasını ahşap tüm malzemeleri muhteşem bir mobilyaya dönüştürebilir ve evin hangi köşesinde kullanırsanız kullanın, çekici bir görünüm yaratabilirsiniz. Lakenin düzgün görünümü, benzersiz dokusu sıradan bir ahşap parçasını harika derecede bir mobilyaya dönüştürebilir ve nerede kullanırsanız kullanın çekici bir görünüm yaratabilir. Lake boyanı en önemli konusu, işçiliği ve malzeme kalitesidir. Lake boyada zayıf işçilik malzemenin ziyan olmasına neden olur.

Lake Nasıl Yapılır?

Lake cila, boya ve birçok kimyasal, dikkatli zımparalama ve çok katmanlı astarlama gerektiren bir yöntemdir. Kısaca, bu tam kontrol gerektiren bir iştir. Lake cila için elverişli olmayan mobilya tipi var mı? Parlak cilalar mobilya üzerindeki darbeleri ortaya çıkarır, bu nedenle lake, düzgün olmayan, pürüzlü, eğri ve kirli olan yüzeyler de uygun değildir. Bu özelliğe sahip ahşap, ekstra hazırlık aşamasından (zımpara ve boyama) geçerek lake cila için uygun hale getirilir. Bazı ahşap yüzeylerde lake boya yerine farklı türde malzemeler kullanılmalıdır. Kaliteli lake boya istenildiğinde boya işleme süreleri çok iyi hesaplanmalıdır. Lake boya hızlı çalışmayı sevmez. Boyanın kendine gelmesi için gereken süre işe tanınmalıdır.